Titbits From Abroad
RSS RSS napište nám

Jordan Shilton: Tajné komnaty „neutrality“

Swedish intelligence service spying on Russia for US National Security Agency
"Obranná radiová služba" (Försvarets radioanstalt, FRA)

Fanklubu „švédského modelu“ boří ikonu

Dokumentace, jíž svět šokoval Edward Snowden, dokládá, že švédská National Defence Radio Establishment (FRA) špehovala kvanta komunikací v Rusku a předávala je americké National Security Agency (NSA). Komnaty švédské „neutrality“, držené dosud za sedmero západy, prosmejčil Jordan Shilton.

Ta kolaborace – napsal ve včerejším článku - trvá už skoro šedesát let. Od podpisu „přísně tajné dohody o výměně špionážních informací z roku 1954 se Spojenými státy, Británií, Austrálií, Novým Zélandem a Kanadou – tzv. Pěti očima“.

Roku 2004 ji „nahradily bilaterální dohody, zakládající další intenzifikaci spolupráce“. Sama NSA ji glosuje půvabně: „Vztahy se Švédskem jsou chráněny přísně tajným režimem vzhledem k politické neutralitě země.“

FRA měla – „díky své geografické pozici“ – přístup i k „ruským ´vysoce prioritním´ cílovým objektům“ („počínaje politikou až po sféry ekonomických zájmů typu energetických odvětví“).

Dubnové interní memorandum NSA si gurmánsky pomlaskává: „FRA poskytla NSA unikátní soubor, týkající se vysoce prioritních cílů v Rusku typu vedení a vnitřní politiky země.“

„Spolupráce mezi FRA a NSA se dál podstatně rozšířila v roce 2011, kdy NSA získala přístup ke kabelové síti FRA.“ NSA tak „může sledovat i komunikace z pobaltských zemí prostřednictvím podmořského kanálu pod švédskou kontrolou“.

„Neomezený přístup“ NSA ke všemu, čím rejdí v soukromí švédská elektronická špionáž, už nemohl nepřiznat ani mluvčí FRA. Make-up, jímž nouzi omezené suverenity přepudroval na ctnost, ohromí jen třeskutě důvěřivé duše:  „Nebudeme nic vydávat, aniž to na revanš přinese něco i nám. Jsme s to sbírat informace z naší části světa a měnit je za informace z jiných částí světa, které by jinak bylo obtížné získat. Může jít o informace, mající pro švédskou zahraniční politiku značný význam.“

FRA je i terminálem „programu Xkeyscore“, „špehujícího komunikace a online aktivity jednotlivých cílových objektů“. Dokument z dubna zmiňuje i „švédskou účast v projektu Quantum, vytěžujícího data z počítačů v zájmu další analýzy“.

Od listopadu už není tajemstvím, že „švédské úřady s americkými a britskými agenturami úzce spolupracovaly i při přípravě takzvaného zákona o FRA z roku 2008“. Ten švédskou elektronickou špionáž – tak jako gumová legislativa obou anglosaských zemí – chrání i před efektivním zákonodárným dohledem.

V zemi, odkojené sunarem „neutrality“, sílí kritika. Panstvo se vylhává „vyšším zájmem“. „Dnes stojíme“ – řeční ministr zahraničí Carl Bildt – „tváří v tvář světu o mnohem širší škále rizik, výzev a hrozeb. Jejich trvalé poznání je důležité pro bezpečnost země.“

Před publikem, citlivým na aroganci moci, si to však žádá i konejšivý staniol: „Máme jeden z nejprůzračnějších, právně nejkonzistentnějších a možná vůbec nejlepších systémů,“ dušuje se Bildt. „Mám za to, že v nás vidí příklad i jiné země.“

Realita je prozaičtější. Elektronická konfiskace soukromí je – tak jako v USA či Británii – vyňata i z jurisdikce standardní justice. A podřízena jen „soudu pro otázky obranné špionáže“, „nepodléhajícímu žádné demokratické kontrole“.               

Čisté ruce nemá jak pravice, vládnoucí v zemi dnes, tak sociální demokracie, jež byla u moci po řadu dřívějších dekád. I roku 1954, kdy kolaborace s Velkým Bratrem startovala. Také legislativní a další kroky, zakotvující její poslední fázi, „iniciovala vláda Görana Perssona, vedená sociálními demokraty“. Z její dílny je v podstatě i „odposlechový zákon z roku 2008“. Pravice ho jen „dotáhla do konce“.

Další „prohloubení vazeb švédských špionážních služeb se Spojenými státy a Británií v poslední dekádě“ zapadá do širšího rámce: „země svou neutrální pozici opouští už i formálně“. Švédské jednotky byly součástí „kontingentu NATO Afghánistánu“. Země se podílela i na „bombardování Libye“. Nasazeny tu „byly i stíhače Saab Gripen“.

O to víc otazníků to kupí i „kolem role Švédska v perzekuci zakladatele WikiLeaks Juliana Assange“. Ze Snowdenovy dokumentace plyne až „nápadná synchronie honu na Assange s dalekosáhlým rozšířením spolupráce švédských špionážních služeb s NSA v roce 2011“. Žaloba, podaná na Assange ve Švédsku, byla „původně anulována pro nedostatek jakýchkoli důkazů“. Justice kauzu obnovila až na „zásah vrcholného politika sociální demokracie“. Že by v tom neměly prsty vazby špionážních služeb Švédska a USA, „si lze představit jen těžko“.

Sílící holport s baštami neoliberalismu rezonuje i ve vnitřní politice. Stále víc se po nich opičí i „švédská represivní moc“. Dvojnásob proti „imigračním komunitám a etnickým menšinám“. Poslední skandál vyvolala „rozsáhlá databáze romské populace“. Tím xenofobním inventářem je vybavena švédská policie i další státní instituce.

Konfiskaci soukromí - a boom aparátu represe – pohání pádné zadání. Švédsko – kdysi vitrína sociálního státu – vede žebříček „zemí s nejrychleji rostoucími rozdíly mezi bohatstvím a bídou“. Sestavuje ho sama OECD.

„Příjmy 20 top generálních ředitelů“ – ukázala studie, zveřejněná deníkem Dagens Nyheter – „vzrostly o dalších více než 20 procent jen za rok 2012.“ Rubem je i „nezaměstnanost mládeže, dosahující mrzačících rozměrů“.

„Červnové nepokoje na předměstích Stockholmu“ neudeřily z čistého nebe. Vášně, které tu explodovaly, švédský novověk nepamatuje.