Мужчина работает с планшетом на компьютере - Sputnik Česká republika, 1920
Názory
Komentáře k událostem, rozhovory s osobnostmi

Danko: Italové, Francouzi a Němci využívají konflikt na Ukrajině, aby ovládali dodávky energií v EU

© Sputnik / Grigory Sysoev / Přejít do fotobankyPředseda Národní rady Slovenské republiky Andrej Danko
Předseda Národní rady Slovenské republiky Andrej Danko - Sputnik Česká republika, 1920, 20.06.2022
Růst cen plynu katastrofálné otřese ekonomikou. Experti mluví o kolapsu českého hospodářství do podzimu. Na Slovensku není situace o moc lepší. Vicepremiér Sulik avizoval zvýšení cen plynu pro domácnosti o 50 %. O tom, čím by našim sousedům takové zdražování mohlo hrozit, Sputnik se zeptal předsedu Slovenské národní strany (SNS) Andreje Danka.
Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík minulý týden v Národní radě prohlásil, že cena plynu pro zákazníky vzroste v příštím roce od 34 do 59 %. Jo, toto je krutá cena politicky motivovaného odmítnutí ruského plynu, která se zničujícím způsobem odráží na domácnostech. V reakci na toto prohlášení SNS vyzvala Sulíka, aby zahájil jednání s Gazpromem o dodávkách plynu.
„Sny o odběru zkapalněného plynu ze Spojených států amerických se postupně rozplývají. Spojené státy nejsou schopny dodržovat termíny a ceny zkapalněného plynu jsou několikrát větší než cena plynu z Ruské federace. Severské státy nejsou schopny dodržovat objemy dodávek,“ stoji ve výzvě.
Podle SNS je jedinou cestou obnovit jednání s Gazpromem a pokusit se stabilizovat cenu plynu na úrovni Maďarska.
Bude výzva uslyšena? To je otázka. Na to, čím by v jiném případě mohl hrozit Slovensku takový růst cen, se Sputnik zeptal lídra SNS Andreje Danka.
Danko: To, že nebudeme nakupovat ruský plyn, zničí slovenské továrny, u kterých už letos došlo k nárůstu o 150 procent. Tyto ceny plynu už zlikvidují nejen slovenské fabriky, ale příští rok budou likvidovat rozpočet slovenských domácností. Neumím si představit, z čeho budou splácet Slováci ceny plynu.
Do toho všeho posloucháme o investicích italské společnosti Eni v Kataru. Italové, Francouzi a Němci využívají konflikt na Ukrajině a využívají ho hlavně k tomu, aby ovládali dodávky energií v rámci Evropské unie. Pro Slováky tyto důsledky budou znamenat celkové snížení životní úrovně, obrovské zadlužování a současně není možné ani vyloučit možné nepokoje.
Zprávy
0
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала