Titbits From Abroad
RSS RSS napište nám

Sergej Lavrov: Replika přitroublé aroganci

Лавров отбрил 112 й
Sergej Lavrov

Teroristický státní převrat se mezinárodního práva nedovolá

Sergej Lavrov má, co do umění diplomacii, dnes srovnatelných rivalů pramálo. To, jak vzal loni za slovo Kerryho – a odvrátil americký útok na Sýrii – vstoupí do učebnic. Tentokrát předvedl brilantní kousek na tiskové konferenci.

Originál připojujeme autenticky. Zpravodaj ukrajinské televize se šéfa ruské diplomacie snaží dostat dotazem, nakolik se Moskva řídí tzv. Budapešťským memorandem z roku 1994. V dětinské euforii, že tím Lavrova zažene do kouta, to opřádá i poznámkou o „aroganci“ ruské zahraniční politiky.

Ten za otázku děkuje - a reaguje takto:

Budapešťské memorandum je „závazkem negativních záruk bezpečnosti“ zemím, jež byly součástí Sovětského svazu – a po osamostatnění převedly  jaderné zbraně, dislokované na vlastním území, do Ruska. Je to závazek všech jaderných mocností, že vůči těmto zemím, které se jaderných zbraní vzdaly, nebudou použity.

Jaderné mocnosti se memorandem zavázaly i ke striktnímu respektování  jejich suverenity, územní integrity i dalších normativních principů Organizace bezpečnosti a spolupráce v Evropě.

Budapešťské memorandum však „není závazkem respektovat výsledky ozbrojeného státního převratu“.