Titbits From Abroad
RSS RSS napište nám

Haqqin.az: Vražedná internacionální pomoc

Kolaborace s válečnými zločiny v Donbasu se neomezuje na „poradce“

“Bombardéry NATO doplňují palivo v Azerbajdžánu a bombardují separatisty na Ukrajině,“ uvádí s odvoláním na několik médií z USA, Moldavska i jiných zemí portál Haqqin.az se sídlem v Baku.

Vydává ho tam občanská iniciativa, která monitoruje a vyhodnocuje  porušování lidských práv. „Stíhací bombardéry, atakující na východní Ukrajině civilní objekty, jsou sice označeny poznávacími znaky ukrajinského vojenského letectva,“ cituje bakuský portál moldavské actualitati.md. Také „technický servis a tankování jim však zajišťují i vojenské základny v Azerbajdžánu, Rumunsku a Moldavsku“. Část těchto bitevníků navíc „zřejmě pilotují Poláci či dokonce Izraelci“.

Kanadský novinář Geoffrey West, pracující s online programem identifikace letounů, nad Ukrajinou zachytil celé svazy bitevníků,  startujících ze základen NATO.“ I v minulých dnech šlo jak o Rumunsko a Moldavsko, tak o „takzvaně zakonzervovaná letiště v Azerbájdžánu, jejichž využití zvažoval Izrael už v roce 2010 pro případ útoku na Írán“.

Sám Azerbajdžán přitom – dodává tamní zdroj – disponuje  „americkou výzbrojí, dodanou v červnu 2010 americkým válečným plavidlem Greyfair do gruzínského přístavu Poti a odtud podle gruzínských zdrojů do Azerbájdžánu dopravenou po vlastní ose“.