Titbits From Abroad
RSS RSS napište nám

Ralph Nader: Obludárium kšeftu se zdravím

Medical Price Gouging and Waste Are Skyrocketing
Ralph Nader

45 tisíc Američanů umírá rok co rok proto, že nemají na zdravotní pojištění

Řekne-li se Ralph Nader, není to španělská vesnice. Přesto pár střípků napřed i o něm. Čtyřikrát kandidoval i na prezidenta (naposled za zelené). Profesí právník, duší homo politicus. Razantní kritik moci korporací. Mušketýr boje za audit Fedu – a jeho proměnu ve veřejnou instituci. Svou vládu tepe i za invaze, exportující smrt a chaos. Nejvíc energie – ač mu v únoru bude už osmdesát - investuje do boje za práva spotřebitele. Magazín Atlantic Monthly ho – v žebříčku vlivných Američanů – staví na 96. příčku.

Poslední salvou fakt míří na eutanázii Hippokratovy přísahy. Čerpá je hlavně ze statistiky, s níž právě přišla Národní jednota zdravotních sester (National Nurses United, NNU), „největší z profesních organizací v oboru“:

„Epidemie cen za zdravotní úkony, hnaných do astronomických výšin“ – sumarizuje ji Nader – „nabývá obscénních rozměrů“. Je to mix „skandálně předražených faktur“ i donebevolajícího „plýtvání“; „duplicit“, „lichvy“ i vyslovených „podvodů“.

„Navzdory Obamacare Zákonu o dostupné zdravotní péči – zdražily  zdravotní služby nejvíc za posledních 16 let.“  

„NNU odhalila, že si čtrnáct amerických nemocnic účtuje víc než desetinásobek skutečných nákladů. Tedy že na každých 100 dolarů, které vynaloží, jich kasírují téměř 1.200.“

V případě Meadowlands Hospital Medical Center to dělá 1.192 procent; u Paul B. Hall Regional Medical Center – 1.186 a v případě Orange Park Medical Center – 1.139 procent. A dokonce i Oak Hill Hospital – v té nevábné vertikále je až desátá – inkasuje 1.052 procenta svých skutečných nákladů.

U stovky nejdražších amerických nemocnic to dělá v průměru 765 procent. V zařízeních, co si na nezisková ani nehrají - v průměru 503 procenta. Na klinikách a ambulancích ve veřejné režii - 235 procent. A úplně ve všech dohromady - 331 procento. 

Docela běžnou praxí – dokládá Nader - je i skandální předražování „léků tišících bolest, gáz, obvazů či markerů z předoperačních vyšetření“. Tím méně se krotí u „náročnějších procedur“, zvlášť „aplikují-li i techniku poslední generace“.

Malcolm Sparrow - „špička v oboru z Harvardu“ – se nedávno pustil do kvantifikace „podvodů, zabudovaných přímo do počítačových programů fakturace“. Jen jejich „konzervativní aproximace“ mu vyšla v řádu 270 miliard dolarů ročně.   

„Medicínsko-průmyslovým komplexem“ protečou rok co rok „téměř  tři tisíce miliard dolarů“. Víc, než „v dalších deseti zemích v pořadí dohromady“.

Byznys, kšeftující se zdravím, utratil „za lobbing ve Washington D.C. 5,36 miliard dolarů už v roce 1998“. Třikrát víc, než všechen „obranný a letecký průmysl“ (1,53 miliardy USD).   

Náklady zdravotní péče v USA „na hlavu“ činí 8.233 dolarů. Ve všech zemí OECD to dělá v průměru 3.268 USD.

Suma, kolující americkou medicínou, by zajistila špičkový servis i všem bezdomovcům. Stále však chybí i desítkám miliónů, nocujícím pod střechou. Studie Harvard Medical School konstatuje, že „na 45 tisíc Američanů umírá za jediný rok jen proto, že si nemohou dovolit zdravotní pojištění“.

Skoro tisíc týdně? Více než stovka denně? Zločiny proti lidskosti nejsou jen o válkách a genocidě.

Detailní mozaice, zpracované americkou NNU, patří ovace. Válce, vedené o české zdravotnictví, nabízí skvělé inspirace. Ani tady už nestačí lamentace, chudé na cifry. Tunel do veřejných rozpočtů – a miliónů peněženek – má vyčíslitelné rozměry i u nás. Ty samé přístroje i preparáty, kupuje-li zdravotnictví ve veřejném vlastnictví, stojí klidně i třikrát víc. Privátní zlatá vejce nesou i investice, pumpované do jeho infrastruktury. 

Českou medicínu atakují červená čísla. Škrtí i péči na úrovni, kterou už  bílé pláště umí. Rozlišit legitimní náklady – a parazitní lichvu – není hlavolam pro Einsteina. V Americe si s ním poradila i asociace, sdružující zdravotní sestry. Tam to však rentu – za nulovou přidanou hodnotu - ohrozí, jen když jí prokáže daňový únik. Ústava Spojených států preluduje i o právu na štěstí. Nárok na lékařskou péči nezná.

Ústava České republiky zdědila vymahatelný humanismus. Víza do všech pater medicíny - jako lidské právo. Tady by detailní mapa tunelů, které je ohrožují, spustila zemětřesení.  

Včera bylo pozdě.