Titbits From Abroad
RSS RSS napište nám

Dmitrij Minin: Skončí to podle New Hamsphire i tentokrát?

Выбор Нью-Гемпшира - Берни Сандерс и Дональд Трамп. Последует ли Америка примеру этого штата?
Bernie Sanders, Donald Trump

Rozčarování straní vrchovatě „nesystémovým kandidátům“

Tak jako New Hampshire – traduje se už roky – hlasuje nakonec i celá Amerika. Platí-li to i letos, je zaděláno na velký obrat. Bernie Sanders posbíral plných 60 % (proti pouhým 38,7 % pro Hillary). O koňské délky vyhrál i Donald Trump.

Získal 35 %, kdežto jeho hlavní rivalové jen 11,5 (Ted Cruz) a 10,5 % (Marco Rubio). V laufu jsou „nesystémoví kandidáti“, píše Dimitrij Minin. A nahlíží i do příčin a možných konsekvencí.

Servítky si neberou ani v Reuters: „Působivé výsledky newyorského miliardáře Trumpa a demokrata Sanderse, označujícího se za socialistu, demonstrovaly, že značná část amerických voličů je rozčarovaná ekonomickou situací, což může v prezidentských volbách 8. listopadu vést ve Washingtonu k otřesům.“ Britská agentura to futruje i průzkumem veřejného mínění, který uspořádala spolu s Ipsos: „73 procent voličů je názoru, že USA to správnou cestou neberou…Tito lidé politickému establishmentu, který považují za součást problému, nevěří.“ Dojmem „zraněné a pomlácené“ tak „působí i bývalá první dáma Hillary Clintonová“.

Sanders hodnotí výsledek v New Hampshire forte: „Vyslali jsme jasnou zprávu, jejíž ozvěna koluje od Wall Street po Washington, od Maine až do Kalifornie – vláda naší velké země patří všemu lidu, a ne hrstce zazobaných sponzorů prezidentské kampaně!... Americký lid se už nesmíří se zkorumpovaným systémem financování volebních kampaní, podrývajícím v Americe demokracii, ani s darebáckou ekonomikou, v níž prostí Američané pracují za pár šupů v době, kdy skoro celý důchod a bohatství končí u horního 1 procenta.“

Trump zatím sázel na skandál a šok. Po New Hamsphire překvapil tónem, plným smířlivosti i velkodušnosti k rivalům. Jakoby v sobě „objevil dar lavírovat i nabízet kompromis“. Zato fanklub poražených kandidátů je „na hraně paniky. Magazín The Hill, specializující se na legislativní a volební témata, píše, že Hillary Clintonová začíná podle svých spojenců ztrácet díky tomu, co je její klíčový problém – absenci jasně formulovaného programu, ´poselství´ voličům. Její dávný stoupenec se přiznal, že nechápe ani on sám, co na čem že její kampaň staví a čím chce lidi oslovit. Ne jí, ale Sandersovi dala v New Hamsphire totiž hlas i většina žen (55 % proti 44 %).“

To, že se k Sandersovi, a ne k Hillary, ještě víc přiklánějí i ženy, připisují znalci mj. tomu, že Madeleine Albrightová vzala „sympatie k tomu socialistovi“ dryáčnickým útokem. „Průměrný Američan má, jak vidno, tradičního establishmentu plné zuby. Komentátor Dick Morris píše, že kampaň Hillary Clintonové ´se drolí na kusy´. Pretendentka tak prý za dané konstelace kompletuje ´tým B´ v čele se svým mužem Billem Clintonem. Hlavním cílem manželského tandemu je Berniho Sanderse zdiskreditovat. To ovšem podle Morrise nebude nikterak snadné.“

Štáby těch, kdo v New Hampshire vyhořeli, však ručník ještě nehází. Vytěžit maximum zkusí i z toho, že „v ´nejdemokratičtější zemi světa´ se značná část delegátů národních konventů nevolí, nýbrž nominuje z řad stranických funkcionářů. Předpokládá se totiž, i když závazně neukládá, že budou hlasovat tak, jako většina voličů z jejich státu. Není však tajemstvím, že v Demokratické straně daný kontingent deklaroval téměř stoprocentní podporu Hillary Clintonové. Má-li Bernie Sanders tento systémový hendikep kompenzovat, musel by triumfovat dokonce ještě víc, než dosud, což až tak jednoduché není.“ 

„V Republikánské straně taková shoda nepanuje. Donald Trump ve svém aktivu disponuje jistým počtem funkcionářů, kteří budou i delegáty.“ Na něj však podle všeho číhá jiný protitah. Připravuje se tím spíš pro případ, že to v opačném táboře vyhraje Sanders. Steeple-chase o Bílý dům se totiž hodlá zúčastnit i „další miliardář Michael Bloomberg“. Coby „formálně nezávislý“.  „Nad ringem, kde si to rozdávají ostatní.“ A tím víc ovšem považovaný za toho, kdo „tradičnímu politickému systému USA, praskajícímu ve švech, zajistí konzervaci“.

Trumpa by mohl obrat o spoustu „třídně spřízněných hlasů“ už v primárkách. A v případě, že přijde na řadu krizová varianta, mohou kandidovat společně. „O majiteli stejnojmenné informačně-finanční agentury je notoricky známo, že své peníze zbůhdarma nevyhazuje. Tvrdí-li ´třetí kandidát´, že do ´prezidentského projektu´ investuje miliardu dolarů, pak si vše jistě přesně spočítal.“

„Pokud se Sandersovi a Trumpovi podaří podstatu manipulátorských praktik přesvědčivě rozkrýt a demaskovat v očích voličů, práskané manipulace americké stranické byrokracie to mohou i prohrát. Pro oba je však rozhodující dosáhnout, aby jejich stoupenci vážili v den voleb cestu k urnám.“